Przejdź do zawartości

Dyskusja:Państwa Osi

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Artykuł do gruntownej przeróbki.

"Powstanie osi było ostatnią fazą przygotowań do drugiej wojny światowej." Pakt Trzech został podpisany w 1940 roku, kiedy wojna toczyła się w najlepsze.

"Cała II wojna światowa toczyła się między aliantami a państwami osi i ich sojusznikami." A wojna zimowa?

"Po klęsce dwóch państw osi - Niemiec i Włoch, Japonia została sama. Rozgromiona została w bitwie o Midway w czerwcu 1942 roku oraz przez wojska radzieckie w 1945 roku." A pomiędzy Midway i operacją kwantuńską nic się nie działo?

"W grudniu 1941 r. Japończycy zaatakowali Pearl Harbor, Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny." Trochę to anachroniczne. Najpierw kapitulacja, a potem Pearl Harbor?

"Przez cały okres wojny Włosi toczyli walki w rejonie basenu Morza Śródziemnego." ?

"Dopiero wysłanie przez Hitlera w 1941 roku wojsk do Afryki Północnej i do Grecji przyniosło "osi" kilka zwycięstw." A co było potem?

"Sojusznikami państw Osi były, najczęściej do 1944 roku: Słowacja, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Finlandia" Finlandia nie przystąpiła do Paktu Trzech, natomiast brakuje Chorwacji. Jeżeli zaś mowa o pakcie antykominternowskim, to brakuje np. Hiszpanii i Mandżukuo. A co z Syjamem?

"oraz niektóre narody zamieszkujące terytoria podbijane przez Oś np. Bałtowie (Litwa, Łotwa, Estonia), Kozacy (ZSRR), Arabowie (Afryka Północna, walczyli przeciwko dominacji brytyjskiej)." Narody bezpaństwowe moga być sojusznikami? Poza tym, Niemcy zbierali ochotników z całej Europy, a nie tylko z wymienionych. 217.153.30.34 21:32, 27 lip 2006 (CEST)[odpowiedz]

Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł w formie przypisów (zob. szablon {{Cytuj}}). W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych.

Przeredagowałem[edytuj kod]

Usunąłem niechronologiczne wpisy oraz o narodach współpracujacymi z Osią.

Gruntowna zmiana[edytuj kod]

Rozpocząłem gruntowne przeredagowywanie artykułu. Przydałyby się daty przyłączenia do Osi oraz kapitulacji krajów.

Adi Pokrywka

Czy Państwo hiszpańskie można zaliczyć do Osi? Była jedna dywizja OCHOTNIKÓW, wszak byli i ochotnicy z innych krajów (800 tysięcy z ZSRR, a jakoś nie umieszczone).

Zgłosił: Ciacho5 (dyskusja) 20:38, 18 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Ostatnio zmienione[edytuj kod]

Przed kilkoma minutami wprowadziłem zmianę. Państwa osi, które przeszły na stronę aliantów to np. Rumunia (1944). Nie wiem, po co, kurczę, wycofali to. Przecież jest to potwierdzone w rzetelnych źródłach - polecam zajrzeć do Repetytorium szkoła podstawowa. Historia 7-8 od wydawnictwa Greg. 109.95.116.84 (dyskusja) 13:50, 11 cze 2024 (CEST)[odpowiedz]